Letní radovánky u Máchova jezera: lodní doprava, rybolov a čistá voda

Dovolená u Máchova jezera. Foto: Regata Máchovo jezero

Sezóna dovolených začíná. I v České republice můžete zažít nefalšované letní dobrodružství u vody. Máchovo jezero, legendární prázdninová destinace, návštěvníky vítá mimořádně čistou vodou ideální ke koupání, zajímavými možnostmi rekreačně sportovního rybolovu i vyhlídkovými okružními plavbami.

Flotila složená ze čtveřice místních výletních lodí, pojmenovaných Jarmila, Hynek, Máj a Racek, je připravená pro návštěvníky, kteří si přejí zažít Máchovo jezero z blízka a třeba si zároveň zpestřit pěší výlet v jeho okolí. Proto do svého výletního itineráře nezapomeňte zanést alespoň jednu plavbu, nastoupit či vystoupit můžete na kterékoliv z osmi zastávek kolem jezera.

Během prázdnin zajištuje pravidelnou dopravní obsluhu loď Hynek. Pokud je příliš horko a vy byste si přáli ušetřit kilometry, můžete se přemístit do lokalit při jezeře tímto pohodlným způsobem. Loď vyplouvá z přístaviště v Doksech postupně v obou směrech dle jízdního řádu: https://www.regatamachovojezero.cz/pravidelna-preprava.

„Ceny lodní přepravy jsou příznivé. Dospělý pasažér zaplatí dvacet korun za každou zastávku. Děti od 4 do 15 let a senioři nad 70 let pouhých patnáct korun. Nejmenší s námi poplují zdarma. Platba se uskutečňuje při nástupu u kapitána. Rezervace lístků ani míst se neprovádí, ale nemusíte se bát, na každého se většinou dostane. Loď má kapacitu 70 míst a plujeme celkem šestkrát denně sedm dní v týdnu,“ uvádí Vladimír Reichert, ředitel společnosti Regata Máchovo jezero, a.s., která na jezeře lodní dopravu zajišťuje.

Vyhlídkové okružní plavby a romantika při západu slunce

Od začátku července do konce srpna mohou návštěvníci využít rovněž unikátní možnost poznat celé Máchovo jezero z paluby výletních lodí. Vyhlídkové okružní plavby jsou pořádány denně. Z přístaviště v Doksech se vyplouvá v 11:00, 13:00 a 14:30. Z přístaviště ve Starých Splavech pak denně od 15:00. Délka plavby činí přibližně 35 minut a potěší nejen dospělé, ale také zvídavé ratolesti, které teprve objevují svět.

Ikona Máchova kraje nabídne ale také něco pro romantické duše – večerní plavby se západem slunce. Břehy i vodní hladina osvětlené posledními paprsky vytváří okouzlující podívanou. Sezóna bude zahájena 1. července a po dobu letních prázdnin se na palubu vyzdobeného největšího výletního plavidla Máj můžete nalodit v Doksech každé úterý, čtvrtek a sobotu. Plavba trvá přibližně 45 minut. Vyplouvá se vždy ještě před západem slunce. Čas, kdy loď odrazí od břehu, se proto v průběhu sezóny mění.

V obou případech cena pro dospělé osoby činí 190 Kč, pro děti od 4 do 15 let 70 Kč. Palubní lístek lze zakoupit při nástupu na loď přímo u kapitána.

Po domluvě lze lodě také rezervovat na soukromé a firemní akce – svatby, zásnuby, školní výlety, teambuildingy, výjezdní zasedání a další.

Sportovní rybolov slaví šesté výročí

Tradice sportovně rekreačního rybolovu byla na Máchově jezeře obnovena před šesti lety a patří mezi návštěvníky k vyhledávanému zpestření pobytu. Vodní plocha s rozlohou 296 ha je lemována několika rybářskými úseky. Možný je lov ze břehu, ale v sezóně dravců, tedy od 1. září, také z loděk přímo na jezeře. Pokud zde rybáři tráví delší dobu, je oblast vybavena širokým spektrem ubytovacích kapacit. Počínaje čtyřhvězdičkovým hotelem Port přímo na břehu jezera a konče autokempem Klůček, který může rybářům, zvláště v sezóně dravců, nabídnout příhodné zázemí v jednoduchých vytápěných chatkách. V jeho sousedství je navíc jeden z nejatraktivnějších rybářských úseků, určený pouze pro ubytované v tomto kempu.

Kvalita vody ke koupání je letos vynikající

Po dnech strávených rybařením, sportem a turistikou zatouží většina návštěvníků po pasivním odpočinku. Chvilky strávené na pláži s pěknou knížkou v ruce, s přáteli či rodinou vám pomohou brzy načerpat potřebnou energii. Pro relaxaci u vody je Máchovo jezero jako stvořené. Písčité břehy lemují borovice, které v horkých dnech uvolňují překrásnou vůni.

Vynikající zprávou je, že kvalita vody ke koupání je letos historicky nejlepší od počátku sledování. V Máchově jezeře ji pravidelně kontroluje povodí Ohře a Krajská hygienická stanice. Monitoruje se hlavní pláž v Doksech, pláž ve Starých Splavech, na Borném, na Klůčku a pláž u hotelu Port. Od začátku sezóny je kvalita vody na stupni č. 1, s usměvavým smajlíkem – voda vhodná ke koupání. To znamená, pokud budeme hodnotit jako ve škole, má Máchovo jezero jednoznačně za jedna.