Je pro vás elektromobil správná volba? Udělejte si jednoduchý test

Nové emisní normy doslova otřásly automobilovým světem. Od loňského roku totiž pro automobilky platí nařízení, že průměrné emise jejich aut nesmí překročit 95 g CO2 na kilometr. Nesplnění limitu s sebou nese vysoké pokuty.

Jedná se o obtížně dosažitelnou hranici a značek, které se pod ni nevešly je většina, proto úředníci v Bruselu právě teď počítají, kolik jednotlivým automobilovým koncernům vyměří. Jako záchrana se jeví elektromobily, a ty jsou v současné době aktuálním tématem jak na straně automobilek, tak zákazníků.

95 gramů ale není konec. Jedná se o dalším zpřísnění. Navíc se přidávají i jednotlivé evropské země a metropole. Kauza německých měst, jejichž radní zakázali vjezd dieselových vozidel do městských center, proběhla médii už před pár lety. Na podobná omezení ale narazíte i v Římě či Paříži. Většina automobilek proto hledá východisko v elektrickém motoru. Počet vozů, které ho používají, raketově roste. Jen v ČR došlo za loňský rok u elektromobilů k meziročnímu nárůstu o 331 % a u plug-in hybridů o 318 %. Šance, že jednou budete jezdit elektricky, se tedy rok od roku zvyšuje. Jste tím pravým klientem pro elektromobil? Odpovězte si na následující otázky.

  1. Můžete dobíjet doma?
  2. Využijete benefity, které vám elektromobil poskytuje?
  3. Jste ochotni investovat a zaplatit vyšší pořizovací cenu?
  4. Vlastníte druhé auto do rodiny?
  5. Najedete denně méně než 250 kilometrů?

Pokud jste odpověděli kladně na všechny otázky, jste ideálním klientem pro elektromobil. Pokud jste na 4. a 5. otázku odpověděli negativně, zvolte plug-in hybrid. I ten vám umožní používat registrační značku s písmeny EL, která vám dává přístup ke všem privilegiím vyhrazeným elektromobilům, jako například parkování zdarma na modrých zónách, osvobození od dálniční známky atd.

Rozhodnete-li se pro koupi elektromobilu, čeká vás mnohem víc otázek k vyřešení. Většinu odpovědí najdete například na stránkách PeugeotElektromobilita.cz. Automobilka Peugeot, která tyto stránky provozuje, je v oblasti elektromobility velice aktivní. Jen za uplynulý rok uvedla na trh osm modelů vybavených elektrickým motorem. Na začátku roku 2020 to byly dva malé elektromobily e-208 a e-2008, na podzim přibyly e-Traveller a e-Expert. Loni se dostaly na trh také čtyři modely francouzské značky s plug-in hybridním pohonem: 3008, 508 a 508 SW Hybrid a 3008 Hybrid4. Devátý do party byl odhalen před několika dny. Elektrický e-Partner rozšíří eko-řadu v polovině letošního roku.

Peugeot doplnil svoji nabídku vozů i souvisejícími službami a klientskými benefity. Kromě zmíněné internetové platformy, která funguje jako studnice praktických informací od katalogu vozů po kontakty pro vyřízení dotace, vám automobilka pomůže i s vyřešením dobíjení vozu. Pošle vám domů odborníka, který provede analýzu možností dobíjení, dále si prostřednictvím webu můžete objednat wallbox a jeho instalaci. Pro dobíjení vozu mimo domov, tedy ve veřejné dobíjecí stanici, můžete využít nabídku předplaceného dobíjení v hodnotě 10 000 Kč. Kromě těchto výhod dostanete zdarma a bez časového omezení přístup k balíčku konektivních služeb e-Remote Control sloužících k propojení vozu s mobilním telefonem a následné plánování dobíjení vozu, zapnutí topení či klimatizace v kabině vozu před jízdou, získání informací o dojezdu atd.

Další weby, které se vyplatí před koupí elektromobilu nebo plug-in hybridu projít, jsou například www.elektromobilita.cz nebo www.premobilita.cz.