Jak na vzdělávání v oblasti ESG

Je pro firmy ESG reporting jen papírování a další nepříjemná povinnost, nebo tuto změnu v mindsetu a způsobu řízení organizací vítají?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

Veronika Hofmannová ze vzdělávací společnosti Top Vision nám poskytla pohled do zákulisí a zajímavý insight, jak se liší přístup nadnárodních korporací od přístupu českých firem nebo jak se firmy v oblasti ESG vzdělávají.

Představuje ESG pro firmy jen formalitu, nebo se díky tomuto tématu skutečně mění uvědomění v environmentální a společenské oblasti?

Velmi záleží na velikosti společnosti, jejím oboru podnikání, ale i na jejím kulturním zázemí. Některé firmy mohou ESG vnímat jen jako administrativní zátěž. Tento pohled převažuje spíše u menších podniků, pro které jsou požadavky na ESG neúměrně náročné. Postupně se však zvyšuje povědomí a pozitivní přístup k ESG jako ke klíčovému prvku moderního a odpovědného podnikání.

Mnoho velkých korporací již má od svých zahraničních mateřských společností nařízeno tuto problematiku řešit. Tyto podniky v ESG vidí příležitosti pro zlepšení vlastní reputace. Reporting jim umožňuje prokázat plnění svých závazků v rámci udržitelného a odpovědného podnikání, což může vést k dlouhodobým výhodám, jako je zvýšená loajalita zákazníků či lepší vztahy s investory.

Firmy chápou, že transparentnost v environmentálních a sociálních otázkách jim může přinést konkurenční výhodu a pomoci jim předcházet reputačnímu riziku spojenému s neudržitelnými praktikami. Rovněž zaměstnanci těchto firem jsou více angažovaní, když vidí, že jejich zaměstnavatel klade důraz na hodnoty, které jsou pro ně osobně důležité.

Ze kterých změn máte největší radost vy osobně? Jsou to zelené střechy jako součást moderní architektury, nebo spíš zdůrazňování zdravé firemní kultury?

Osobně mám největší radost z kombinace obou přístupů – tedy jak z inovací v oblasti udržitelné architektury, tak i z důrazu na zdravou firemní kulturu.

Co se týká firemní kultury, pozoruji čím dál tím větší zájem o toto téma. Firmy jej opravdu aktivně řeší.

Podpora rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, duševního zdraví a celkové pohody zaměstnanců vede nejen k vyšší produktivitě, ale i k větší spokojenosti a loajalitě zaměstnanců. Zdravá firemní kultura také podporuje kreativitu, inovace a schopnost adaptace na změny, což jsou klíčové faktory pro dlouhodobý úspěch firmy.

Do jaké míry jsou podle vašeho názoru firmy připravené na budoucnost? Jsou pro ně hodnoty ESG něco, čím už pár let žijí, anebo naprostá novinka, která jim otevírá oči?

Existuje velký rozdíl mezi českými firmami a nadnárodními korporacemi, jejichž mateřské společnosti sídlí v zahraničí. Zahraniční firmy začaly změny realizovat už o několik let dříve. Mnoho nadnárodních korporací má ve svých plánech například závazek na snížení uhlíkové stopy do roku 2025 a podobně. Tyto závazky berou velmi vážně a dělají vše pro to, aby je naplnily. ESG v zahraničí nepředstavuje jen trendy koncept. Jde o nezbytnou součást strategie pro trvale udržitelný rozvoj na této planetě.

Pro české firmy může být ESG stále relativně novým tématem, které teprve začínají řešit. Celkově lze říci, že povědomí o významu ESG roste a s ním i připravenost firem čelit budoucím výzvám udržitelnějším způsobem.

V Top Vision vzděláváte firmy v problematice ESG. Jaké oblasti tyto tréninky pokrývají?

V Top Vision jsme pro firmy připravili Akademii ESG, která se skládá ze dvou modulů. V základním modulu ESG Basic se účastníci seznámí s problematikou ESG v kontextu politiky EU a připraví se na reportování v oblastech environmental, social a governance. Navazující modul ESG Excellence je sestaven z kurzů soft skills, které se týkají především prosazení a komunikace změn souvisejících s ESG. Jde o kurzy „Angažovanost: Zasaďte emoce, sklidíte zisky“, „Klíč k úspěšnému leadershipu“ a „Firemní cíle, vize, strategie a komunikace pro oblast ESG“.

Máme v plánu tyto softové kurzy ještě rozšířit o diverzitu a inkluzi, což je také velmi aktuální téma. Účastníci mohou absolvovat jen jeden z modulů nebo si objednat oba moduly v rámci výhodného balíčku.

Cílem Akademie ESG je připravit účastníky tak, aby po jejím absolvování dokázali přijít do firmy a plnohodnotně začít tuto problematiku řešit. Na tomto projektu velmi úzce spolupracujeme s experty v této oblasti, kteří již pár let klienty připravují.

Reporting ESG může firmy inspirovat k tomu, aby začaly přemýšlet o svém dopadu na společnost z jiné perspektivy. Může vaše firma lidem předat skills k tomu, aby se jim podařilo prosadit, komunikovat a zrealizovat potřebné změny?

Ano, považujeme to za nedílnou součást vzdělávání v oblasti ESG. Nechceme, aby změny skončily jen na papíře. Proto jsme připravili tréninky cílené na prosazování změn, ale i jejich zavádění do praxe.

Dokážeme pomoci se širokým spektrem témat: komunikační dovednosti, manažerské kompetence, strategické řízení, projektový management… Vždy nám jde o to, aby účastníci získali nejen teoretické znalosti, ale hlavně praktické dovednosti, které využijí ve své každodenní práci.

Z písmen E, S a G můžete firmám nejvíce pomoci v oblasti social. Je to tak?

Ano, v rámci oblasti social můžeme pomoci s profesním a osobnostním rozvojem zaměstnanců nebo s budováním zdravé firemní kultury. Naše tréninky související s oblastí social jsou zaměřené na transparentní komunikaci, mezigenerační spolupráci, stress management, na práci s egem a emocemi, ale také na stakeholder engagement nebo řízení projektů…

Pro nás je práce s lidským potenciálem naprosto přirozená věc a pro naše dlouhodobé klienty také. Rozvoj talentů je podmínkou růstu každé firmy.