Jak investovat a neprodělat

Už rok jsme svědky velkého zdražování. Inflace jen v minulém roce dosáhla rekordní hodnoty 15,1 %. Podobně vysokou inflaci jsme tu neměli od 90 let. Při takových hodnotách tedy za rok přijdete se 100 tisící na běžném účtu zhruba o 15 tisíc Kč. Právě o tolik totiž za rok klesne kupní síla vašich peněz. Jak se proti tomu bránit?

Při tak vysoké inflaci vás před ztrátou peněz samozřejmě neochrání žádné klasické spořící nástroje. Výnos z většiny spořících účtu totiž dosahuje maximálně 6 %. Většina stavebního spoření pak při spoření na dobu 6 let nepřekročí čistý úrok 5,5 %. V obou případech tedy stále ročně ztratíte více než 9 % z hodnoty vašich financí. Není se proto čemu divit, že podle posledních dat, které sebrala investiční platforma Portu, již takřka polovina Čechů investuje. Motivuje je k tomu přání nalézt finanční stabilitu a zajistit se na důchod.Možností, jak chránit své peníze, je samozřejmě mnoho. Můžete třeba investovat do zlata, dluhopisů, akcií nebo právě do nemovitostí. Jak se tyto investice liší? Obvykle se odlišují tím, jaký výnos slibují, jaké je s nimi spojené riziko a na jak dlouho budete muset investovat. Pojďme se na to podívat.

Proč investovat do zlata?

Zlato patří k nejvyhledávanějším burzovním komoditám a investici do něj mnozí považují za velmi bezpečnou. Investice do zlata však není krátkodobou záležitostí a nemusí se ihned vyplatit ani během krize, kdy v něm hledá jistotu mnoho malých i větších investorů. Přesto však v horizontu delším než 5 let jistě nemusíte prohloupit.Nejméně riziková je investice do investičních mincí, zlatých slitků i cihliček. Výhodou takto nakoupeného zlata je fakt, že ceny předmětu se příliš neliší od cen čistého kovu. Cenu předmětu tedy můžete lehce určit z burzovní ceny zlata. Díky tomu jej lehce a rychle prodáte. Vyplatí se také kupovat více než 10 g zlata. Čím více totiž zlata kupujete, tím levnější je. Zpravidla je však dobré do zlata investovat pouze 5-10 % vašich financí.

Proč investovat do dluhopisů?

Dluhopis je druh cenného papíru, jehož koupí získáte závazek od toho, kdo dluhopis vydal, že vám splatí dlužnou částku i s úroky v předem dané datum. Peníze tedy nikdy nedostanete kdykoliv. Existují pak státní a firemní dluhopisy. Státní dluhopisy patří k nejbezpečnějším investicím, protože se zpravidla nestane, že by stát zbankrotoval a nemohl své závazky splatit. Problém ale je, že jejich výnos obvykle nepřekonává doporučenou úrokovou sazbu, která dnes dosahuje 7 %. Lépe jsou na tom firemní dluhopisy. Jejich výnos obvykle přesahuje úrokovou sazbu o 2-3 %. V roce 2023 tedy obvykle dosahuje 10 %. Existuje zde ale větší riziko bankrotu firmy a vy přijdete o své peníze.

Proč investovat do akcií?

Dlouhodobě hodnota indexu, tj. i akciového trhu, roste. Za posledních deset let v průměru ročně vzrostla o 9,64 %. Co to pro vás znamená? Při krátkodobé investici můžete velmi snadno přijít o vše, dlouhodobě je ale obrovská šance, že porazíte inflaci a přijdete si na solidní výnosy. Akcie jsou tedy výnosné, ale i rizikovější investice. Je samozřejmě možné investovat i do akcií jednotlivých firem, ale k tomu potřebuje obrovské znalosti a schopnost posoudit ekonomickou pozici firmy na trhu. Bez toho je investice do akcií podobná gamblingu.

Proč investovat do nemovitostí?

Možná nejzajímavější typ investic. S nimi jsou spojené vysoké výnosy i bezpečnost. V roce 2021 podle HB indexu v průměru stoupla cena nemovitostí o 19,97 % a v roce 2022 v průměru o 15,9 %. Na začátku roku 2023 jsme se pak nacházely v situaci, kdy začaly praskat zejména lokální realitní bubliny a lze očekávat pokles cen nemovitostí až o 14 %. Pokles pak bude pravděpodobně pokračovat do doby, než opět klesne úroková sazba hypoték. Do té doby je možné nakoupit nemovitosti se slevou.

Problém zde je, že pokud si budete chtít koupit investiční byt nebo dům a náhodou vám neleží na účtu několik miliónů, budete muset sáhnout po hypotéce. Do toho pak samozřejmě nejsou zahrnuty náklady na údržbu bytu, příspěvek na fond oprav ani nic dalšího. Co je tedy předpokladem výhodné investice do nemovitosti? Výhodnost investičního bytu je spojena i s jeho pronájmem, který pokryje větší část přidružených nákladů i nákladů na splátky. Bohužel v Praze, kde třeba splátky na byt 2+1 vyjdou i na 27 tisíc měsíčně, ale jeho pronájem pouze na 16 tisíc, se již kupovat investiční byt nevyplatí. Stále se to však vyplatí v některých jiných městech.

Pokud si tedy vyhlédnete nějakou nemovitosti, k zjištění, zda se vám tato investice vyplatí si nejprve ověřte nezávislým odhadem ceny nemovitosti, zda není její cena přestřelená, u banky si zjistěte potenciální výši splátek, informujte se na výši příspěvku do fondu oprav i na to, za jak vysoký nájem lze takovou nemovitost pronajmout.