Cukrárna překonala banku
Více než dvě třetiny českých firem vykazují nízkou úroveň AI gramotnosti. U institucí veřejné správy je to dokonce 76 procent. Vyplývá to z výsledků Indexu připravenosti na AI od České asociace umělé inteligence.
Text: Jana Chuchvalcová
Foto: Shutterstock
Více než dvě třetiny českých firem, přesně 71 procent, vykazují nízkou úroveň AI gramotnosti. U institucí veřejné správy je to dokonce 76 procent. Vyplývá to z výsledků Indexu připravenosti na AI od České asociace umělé inteligence, které byly představeny v rámci probíhající akce mesic.ai. O moc lépe na tom nejsou čeští zaměstnanci. Ti mají s AI v práci málo zkušeností a nástupu AI se obávají. Jiní naopak věří, že výhody umělé inteligence převáží nad možnými riziky a očekávají růst efektivity a kvality své práce.
Výsledky ukazují i paradoxy. Například jedna cukrárna v krajském městě je na AI připravena ve všech parametrech lépe než nejmenovaná banka, a to včetně kvality dat.
Testem připravenosti na umělou inteligenci letos prošlo více než 1000 českých organizací – od startupů přes velké firmy až po orgány veřejné správy. Z dat vyplývá, že malé a střední podniky čelí v oblasti zavádění AI větším výzvám kvůli omezeným technickým zdrojům a nedostatku kvalifikovaných odborníků.
„Index ukázal řadu alarmujících dat. Firmy v Česku se musí zaměřit se na vzdělávání v oblasti AI.Bez ohledu na velikost, přibližně 83 procent organizací uvádí, že nemá dostatečné AI talenty v rámci svého týmu,“ říká Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence.
Není prostor pro experimentování
Přes 68 procent českých firem také uvedlo, že v rámci jejich firemní kultury chybí prostor pro experimentování s novými technologiemi, což brzdí rozvoj inovací a adopci AI. Zaměstnanci takových firem zároveň výrazně méně důvěřují výsledkům, které jim umělá inteligence poskytuje. Po prvních negativních zkušenostech většinou na další pokusy zanevřou. Mnoho firem také nemá zavedené formální procesy pro kontrolu kvality a správu dat. To brzdí schopnost plně využívat potenciál AI.
I přes poměrně negativní výsledky je dobrou zprávou, že celkem 54 procent testovaných organizací již úspěšně identifikovalo konkrétní případy použití AI.
„Nejčastěji mají české firmy zájem o automatizaci administrativních úkonů, vytěžování dokumentů, zlepšování zákaznické péče a využívání AI v marketingu nebo obchodu. Velká část trhu se nyní nachází ve vyčkávací fázi, kdy je největší zájem o případové studie týkající se generativní AI a byznysové výsledky pilotních AI projektů,“ uvádí Lukáš Benzl.
Vedou firmy z IT a průmyslové společnosti
Mezi nejpřipravenější segment patří firmy z oblasti informačních technologií a činností. Přes 80 procent z nich již nějakým způsobem využívá nástroje umělé inteligence a pracuje na interních AI projektech. Na druhém místě jsou pak velké průmyslové společnosti.
Organizace podle indexu také ve zvýšené míře vyjadřují obavy ohledně rizik spojených s implementací AI, zejména v oblasti etiky a řízení. To signalizuje potřebu jasných pravidel a kontrolních mechanismů.
Za půl roku se můžou zlepšit o polovinu
„První výsledky celonárodního indexu připravenosti ukazují jednu důležitou věc. Třebaže o umělé inteligenci posloucháme prakticky pořád, reálná praxe a strategie organizacím stále často chybí. Očekáváme však, že by se průměrná připravenost napříč segmenty mohla do půl roku zlepšit až o 50 procent,“ predikuje budoucí vývoj Lukáš Benzl.
Edukaci v oblasti AI podporuje i samotná asociace. Na celý říjen připravila v rámci mesic.ai přes 100 akcí o umělé inteligenci zdarma. Ty probíhají v unikátním AI hubu na Rohanském nábřeží. Ústředním tématem je prohlubování dovedností pro pracovní prostředí v éře umělé inteligence.
***
Čeští zaměstnanci vs. umělá inteligence
Trh práce pokračuje ve své digitalizaci a automatizaci, dochází k raketovému nástupu umělé inteligence. Čeští zaměstnanci jsou ale k AI zatím spíše zdrženliví a více než polovina dosud s generativní AI nemá vůbec žádnou zkušenost. Někteří mají strach o místo a důvěryhodnost informací, jiní věří ve zefektivnění práce.
• Pouze 2 % českých zaměstnanců využívají AI ve své práci denně.
• 54 % lidí AI v posledním roce vůbec nevyužilo, 38 % ji zkouší jen nepravidelně.
• 21 % se bojí, že nástup AI sníží jistotu jejich práce, 33 % naopak věří, že díky AI stabilita jejich zaměstnání poroste.
• Očekávají nárůst efektivity a kvality práce a doufají, že se naučí nové věci. Bojí se naopak generování nepravdivých informací, které nebudou umět odhalit.
Zdroj: PwC Global Hopes and Fears Survey