Do green tech start-upů poputují stovky milionů

Hynek Sochor a Václav Gregor.

Po vzoru západních zemí v Česku přibývá green tech start-upů. Podle investičního akcelerátoru Soulmates Ventures, který do nich investuje přes 300 milionů korun, jich je u nás již několik stovek.

Na tento segment se zaměřuje stále více investorů, kteří nevyhledávají pouze příležitosti s rychlým výnosem, ale současně i udržitelné inovativní projekty, které pozitivně ovlivní budoucnost naší planety. V horizontu pěti let plánují Soulmates Ventures investice navýšit až na jednu miliardu korun.

V rozvinutých ekonomikách je takzvané zelené investování fenoménem posledních let. V České republice na tento trend navazuje skupina Soulmates Ventures vyhledávající investiční příležitosti v zelených a udržitelných start-upech. V oblastech vzduch, voda, energie, mobilita, vzdělávání, zdravotní péče, potravinářství a cirkulární ekonomika vybírá inovativní projekty, do nichž hodlá do poloviny roku 2021 investovat 80 milionů, do konce roku 2022 pak dalších 240 milionů korun.

„Termínem green tech nutně nerozumíme pouze ekologicky orientované produkty a služby, ale všechny ty, které mají pozitivní vliv na lidi či udržitelnost planety samotné. Zajímají nás produkty nebo služby, které zlepšují provozní výkon a zároveň snižují náklady, plýtvání, spotřebu energií nebo negativní dopady na životní prostředí,“ definuje oblast zájmu předseda představenstva akcelerátoru Hynek Sochor.

Velký potenciál

Tuzemské startupové prostředí je obecně na velmi dobré úrovni. „V evropském srovnání inovativnosti skončila Česká republika na 17. místě, zatímco zbývající země visegrádské čtyřky až ve čtvrté desítce. To potvrzuje náš předpoklad, že zde vznikají zajímavé projekty. Často vycházejí z akademického prostředí,“ říká Václav Gregor, CEO Soulmates Ventures s tím, že jeho akcelerátor skautuje příležitosti již od července loňského roku a pro zainvestované projekty má připraveno až 13 milionů korun.

Vytipované projekty prochází náročným procesem vyhodnocení. „Zásadním nedostatkem green tech start-upů u nás nejsou ani tolik finance, jako především chybějící know-how. Do projektů, do kterých vstupujeme, tak přinášíme i naši expertizu v oblasti strategie budování značky, finančního a marketingového řízení a obchodu,“ dodává Gregor, který má desetiletou zkušenost s podnikáním v USA, kde se podílel na rozvoji několika start-upů.

Výběrovým procesem Soulmates Ventures doposud prošly tři projekty s výrazným globálním potenciálem. Perfect Air vyvíjí senzory pro hyperlokální monitoring znečištění ovzduší a přináší data pro osobní i profesionální využití, Edlab poskytuje rozhraní pro experimentální výuku ve školách a patentovaná technologie Sensetio umožňuje vědecky měřit intenzitu emocí.