Napříč mnoha odvětvími se dnes vedou intenzivní diskuze o nezbytné udržitelnosti, bez které se náš svět již neobejde a naše budoucnost na této planetě zaručeně prodlouží. Příkladných ukázek, jež se stihly osvědčit a zaznamenaly celosvětové uznání, je však stále pomálu.
Text: Kateřina Škopková
Foto: Graitec, ZAT, Vojtěch Blažek, Centrum energetických a environmentálních technologií – Explorer, VŠB – TU Ostrava
Zrealizovali jsme pečlivý průzkum a vytipovali pro vás tři zajímavé projekty realizované v České republice zaměřené na účinnost energetické spotřeby i udržitelnou projekci šetrných budov, o které se dnes rádi s našimi čtenáři podělíme.
Modelování budoucnosti
Představte si město budoucnosti – zelené, chytré a postavené tak, aby vydrželo. Místo, kde architektura zaujme nejen svým designem, ale je také udržitelná, energeticky účinná a odolná vůči největším výzvám přírody včetně zemětřesení. Toto je vize, kterou české zastoupení společnosti GRAITEC proměňuje ve skutečnost prostřednictvím vývoje inovativního softwaru určeného pro profesionály v architektuře, strojírenství, stavebnictví a výrobě.
S řešeními, jako je například Autodesk Revit a Civil 3D, Innovyze nebo Advance Design, poskytuje tato firma architektům a inženýrům nástroje k projektování, které potřebují k navrhování měst, která nejenže bezchybně fungují, ale také podporují udržitelnou budoucnost. Software umožňuje přesnou simulaci a analýzu široké škály konstrukcí a technologií v souladu s mezinárodními standardy. Zefektivňuje jak pracovní postupy, tak využití zdrojů. Tímto způsobem se GRAITEC zavázal utvářet města zítřka, podporovat udržitelnost a inovace v každém projektu.
Chytré a úsporné obce
Noční osvětlení ulic zdarma? Vytápění školy a školky za minimální náklady nebo levnější elektřina pro místní občany? I tak může vypadat budoucnost obcí a měst v České republice při využití komunální energetiky. Právě díky sdílení a hlavně správnému řízení spotřeby elektrické energie vyrobené z lokálních obnovitelných zdrojů mohou municipality ušetřit výraznou část ve svém rozpočtu.
Jak využít ušetřené peníze? Třeba na podporu místního sportu, opravu chodníků nebo realizaci kulturních akcí pro děti. To ale nejlépe ví sami místní občané. Ale jak správně řídit spotřebu energie v obci tak, aby se optimálně ušetřilo? To zase ví česká firma ZAT, jež dokáže spolehlivě řídit nejen jaderné, vodní či tepelné elektrárny, ale i elektrickou síť v každé obci.
Chytrá a úsporná obec s využitím komunální energetiky
Nová éra energetické soběstačnosti
Budoucnost energetiky a prostředí, odvracející se od fosilních paliv se zaměřením na udržitelnost. Takto by se dal charakterizovat fotografický snímek inovačního polygonu Centra energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe), VŠB – Technická univerzita Ostrava. Celoročně energeticky soběstačná budova s celkovým počtem 473 fotovoltaických panelů s unikátním umístěním ve fasádě budovy s předpokládanou roční výrobou 90,5 MWh. Větrné turbíny s vertikální osou otáčení byly navrženy speciálně pro městskou zástavbu.
Energetická soběstačnost budovy je optimalizována s podporou velkokapacitního bateriového úložiště a maximalizací využití dešťové vody pro sanitární účely a taktéž pro závlahu zelené střechy i zelené fasády. Laboratoř energetických zdrojů, vodíkových technologií a termochemické konverze. To je CEETe – centrum nové generace spojující výzkum a vývoj mezisektorové spolupráce v oblasti udržitelné energetiky, jehož cílem je transfer inovačních technologií pro zajištění energetické soběstačnosti a surovinové nezávislosti v evropském kontextu.
Inovační polygon Centra energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe), VŠB – Technická univerzita Ostrava
Putovní přehlídka skrytých krás a potenciálu českého průmyslu
„Byť počáteční investice do udržitelných projektů tradičně násobně převyšují vstupní náklady standardních projektů, tak budoucí úspora, zdravotní dopady, dlouhá životnost stejně jako atraktivita pracovního prostředí či jedinečnost užitých technologií s ohledem na zaručené úspěchy v mezinárodních soutěžích i úsporu v nákladech za placenou reklamu se investorům za tuto cestu správným směrem rozhodně vyplatí“, uvádí Kateřina Škopková, zakladatelka Czech Industry Photo.
Ta spolu s týmem srdcařů a partnery zve všechny příznivce technologických inovací i uměleckých řemesel do centra Prahy do ulice Na Příkopě na putovní přehlídku skrytých krás a potenciálu českého průmyslu. Zmiňovaná velkoformátová fotovýstava se u metra Můstek zdrží až do 6. ledna, než se následně v rámci bezplatné osvěty a plánovaného harmonogramu deseti zastávek přesune na sever Čech do Liberce.
Více informací naleznete na www.czechindustryphoto.com v české i anglické verzi.