Analýza Digital Champions CEE 2024 mapuje už potřetí 100 největších technologických společností ze střední a východní Evropy. Během loňského roku zaznamenali tito šampioni nárůst ocenění o 40,78 %, jejich celková hodnota tak přesáhla 106,95 mld. USD. Česko zastává horní příčky žebříčku.
· Kombinovaná hodnota 100 největších techonologických společností v regionu CEE za poslední rok vzrostla o 40,78 %. Dohromady tak přesáhla 106,95 miliardy USD, což představuje téměř 5 % HDP střední a východní Evropy.
· Žebříčku Digital Champions CEE 2024 dominují společnosti z oblastí elektronického obchodování a Software as a Service (SaaS), roste i fintech a kybernetická bezpečnost. Zároveň se v něm objevilo 25 nových společností.
· Z hlediska hodnoty společností zůstává lídrem CEE regionu Polsko s celkovou kapitalizací 40,67 miliardy USD, což představuje 38,03 % žebříčku. Česko patří spolu s Estonskem a Rumunskem na přední příčky, v CEE zastává podíl 10,21 %.
· Od roku 2022 vzrostla hodnota 15 českých šampionů o 27,35 % a do počtu digitálních fénixů je ČR na druhém místě. Mezi české fénixe patří Productboard, Rohlík, Mews, JetBrains a Alza.cz.
Společnost XTB spolupracovala s Nadací Digital Poland na vzniku žebříčku 100 největších technologických společností Digital Champions CEE 2024. Už potřetí se prokazuje, že Česko společně s Polskem, Estonskem a Rumunskem jsou lídry technologického trhu ve střední a východní Evropě, dynamický rozvoj ale zaznamenává celý region. Výrazně se zvýšil zájem o společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností nebo umělou inteligencí.
Analýza Digital Champions CEE 2024 mapuje už potřetí 100 největších technologických společností ze střední a východní Evropy. Během loňského roku zaznamenali tito šampioni nárůst ocenění o 40,78 %, jejich celková hodnota tak přesáhla 106,95 mld. USD. Rostoucí kapitalizace firem tak jasně prokazuje, že technologický sektor v regionu CEE rychle stoupá, hodnota společností je ale stále o 19,83 % nižší než rekordní ocenění dosažené v roce 2021.
Žebříček představuje tři kategorie digitálních šampionů podle jejich hodnoty – 31 společností jsou digitální fénixové s hodnotou přesahující 1 mld. USD, 47 společností označených jako digitální draci je oceněno mezi 250 mil. a 1 mld. USD a 22 společností s oceněním v rozmezí 100-250 mil. USD se stalo digitálními vlky. Žebříček byl vytvořen na základě transparentních a aktuálních údajů a přísných finančních kritérií.
Mezi nejhodnotnější kategorie patřily společnosti z oblasti elektronického obchodování a SaaS, které dohromady představují 62,80 % celkové hodnoty 100 největších technologických společností. Společností působících v modelu SaaS je v letošním žebříčku 27. Výrazné zastoupení mají také firmy v kategoriích e-commerce a marketplace, největší 25% nárůst zaznamenal segment kybernetické bezpečnosti. Na vzestupu jsou také fintechové společnosti.
„Ocenění fintech společností se podařilo překonat rekordní úroveň z roku 2021 o téměř 23 %. Vzhledem k tomu, že témata řízení financí a investic se stala hlavním proudem, jsou fintech společnosti připraveny na růst v roce 2024 i v dalších letech. To zažíváme i my v XTB, protože naše nové produkty zaměřené na dlouhodobé investory ve spojení se vzdělávacími aktivitami přinášejí výjimečné výsledky z hlediska finanční a provozní výkonnosti,“ uvádí Filip Kaczmarzyk, vedoucí trading oddělení a člen představenstva společnosti XTB.
Z hlediska celkové kapitalizace společností vede v seznamu Digital Champions CEE 2024 Polsko s podílem 38,03 %. Další přední příčky žebříčku zastává Estonsko, Rumunsko a Česká republika, která má s celkovou kapitalizací šampionů 10,92 mld. USD podíl 10,21 %. Od roku 2022 vzrostla hodnota 15 českých šampionů o 27,35 % a do počtu digitálních fénixů je ČR na druhém místě. Mezi české fénixe patří Productboard, Rohlík, Mews, JetBrains a Alza.cz.
Přestože podíl Estonska v žebříčku klesá, země trvale vede žebříček zemí s nejvyšší intenzitou digitálních šampionů na počet obyvatel. Ostatní země v regionu překonává díky příznivé legislativě a pozitivnímu přístupu vlády k inovacím.
„Estonsko je vynikajícím příkladem toho, že strategický přístup k digitalizaci a inovacím může přinést značné výhody. Díky přívětivému regulačnímu prostředí a proinovační politice se země stala magnetem pro technologické startupy a investory. Právě tento přístup bychom měli uplatňovat v celém regionu, abychom přilákali investice a podpořili rozvoj digitálních šampionů,“ dodává Piotr Mieczkowski, generální ředitel nadace Digital Poland.
Text redakce, foto archiv redakce