Červnové číslo nabízí nejen trendy leadershipu či kongresové turistiky

Právě vychází červnové vydání časopisu INNOVATION, jehož hlavním tématem je cestovní ruch a kongresová turistika, které po covidové přestávce pokračují v růstu. Česko je v těchto oblastech velmi úspěšné, podle mezinárodního hodnocení dokonce na 19. místě v žebříčku nejžádanějších konferenčních destinací, což je historicky nejlepší výsledek. Praha si stejně jako loni udržela pátou pozici mezi evropskými městy a celosvětově skončila na skvělé šesté příčce.

Představujeme také aktuální trendy, jako je třeba udržitelné cestování nebo „slow travel“. Věnujeme se rovněž aktuálním trendů v leadershipu, protože v dnešní dynamické době plné výzev a příležitostí se role lídra mění. Jaké trendy lze tedy očekávat a co musí lídři budoucnosti zvládnout, aby byli připraveni uspět? Odpovědi na tyto otázky najdete například i v našem cover rozhovoru, který poodhalí možnosti spojení odbornosti a leadershipu.

To ale není vše! Nabídneme také pohled na ESG v praxi či místa, kde se skrývají zelené lži jménem greenwashing. Přečíst si můžete o tom, kde všude může pomoci umělá inteligence. Možnosti jsou neuvěřitelné – ať už jde o stavebnictví a projektování staveb, precizní zemědělství nebo sportovní marketing. To vše se dozvíte na stránkách červnového čísla INNOVATION!

Co najdete v aktuálním čísle?

* Inovace a leadership: Výzvy vedení v dnešním dynamické světě

V našem posledním rozhovoru jsme si s Michalem Hornákem, jednatelem společnosti WITTE Automotive Czechia, která patří k technologickým lídrům v oblasti mechatronických zamykacích systémů, povídali mimo jiné o rozšíření výrobního závodu a dalších plánech firmy. Tentokrát jsme se zaměřili na výzvy pro současné manažery a jejich úlohu jako lídrů. Michal Hornák je totiž podporovatelem inovací a pokroku, který neustále hledá nové cesty ke zlepšení. Aktivně též podporuje rozvoj zaměstnanců a jejich profesní růst.

* Česko patří mezi nejžádanější konferenční destinace světa

Česko se podle ICCA umístilo na 19. místě v žebříčku nejžádanějších konferenčních destinací, což je historicky nejlepší výsledek. Praha si stejně jako loni udržela pátou pozici mezi evropskými městy a celosvětově skončila na šesté příčce. Úspěch Česka na globálním kongresovém poli tak potvrzuje nejen to, že dlouhodobá spolupráce tuzemské veřejné a soukromé sféry je v tomto ohledu efektivní, ale že roste i zájem zahraničních nákupčích o regionální nabídku.

* Aktuální trendy v leadershipu

V dnešní době plné výzev a příležitostí se role lídra mění. Žijeme v éře, kdy společenské hodnoty, diverzita, klimatická krize, zdraví a technologický rozvoj formují prostředí, v němž se firmy a jejich lídři učí fungovat. To vše přináší do manažerských pozic novou dimenzi vyžadující od lídrů adaptabilitu, inovativní myšlení a schopnost přetvářet tyto výzvy v příležitosti. Jaké trendy lze tedy očekávat a co musí lídři budoucnosti zvládnout, aby byli připraveni uspět?

* Zelené lži jménem greenwashing

Stále častěji se setkáváme s produkty a službami, které jsou prezentovány jako „šetrné k přírodě“, „vyrobeno z recyklovatelného plastu“ nebo třeba „vyrobeno ze 100% eko-materiálu“. Studie Evropské komise z roku 2020 však odhalila, že 53,3 % těchto eko-tvrzení jsou zavádějící, nepodložená nebo nepravdivá. EU proto usiluje o přijetí nové směrnice, která zpřísní pravidla pro používání environmentálních tvrzení, a to již s platností od roku 2025.

* Precizní zemědělství a nástup AI

Zemědělstvím v poslední době výrazně hýbou vlivy digitálních nástrojů a technologických inovací. Stále využívanějším je precizní zemědělství, u něhož lze čekat výrazný nárůst popularity a implementace. Zemědělci budou také více využívat internet věcí a můžeme se těšit i na nástup umělé inteligence. Podívejme se tedy, jaké technologie se budou v zemědělství prosazovat.