« Zpět

Newsletter č. 3/2024

 

Inovace a leadership

V našem posledním rozhovoru jsme si s Michalem Hornákem, jednatelem společnosti WITTE Automotive Czechia, která patří k technologickým lídrům v oblasti mechatronických zamykacích systémů a která letos slaví 125 let od svého založení, povídali mimo jiné o rozšíření výrobního závodu a dalších plánech firmy. Tentokrát jsme se zaměřili na výzvy pro současné manažery a jejich úlohu jako lídrů. Michal Hornák je totiž podporovatelem inovací a pokroku, který neustále hledá nové cesty ke zlepšení. Aktivně též podporuje rozvoj zaměstnanců a jejich profesní růst.

 

O rozvoji nové ekonomiky paradoxně rozhodne ta stará

V současnosti již veškerá datová centra na světě, včetně kryptoměn a AI, ročně spotřebují asi 460 TWh elektřiny. To je víc, než je celoroční spotřeba ve Francii. Spotřeba elektrické energie pro AI se ročně zvyšuje tempem asi o pětinu. Na konci dekády budou datová centra spotřebovávat tolik elektřiny jako nyní Francie a Německo dohromady.

 

Barvu auta lze změnit jen pomocí světla

Foto: Lukáš Wagneter, Daniel Vojtěch

 

Jak (chytře) investovat do fotovoltaiky v družstvu nebo SVJ?

Pokud jste se rozhodli v rámci SVJ nebo družstva pořídit FVE, bude ve většině případů spadat do části společných částí domu. Sdílení se tak nemusí účastnit od počátku všichni členové, ale musí jim být umožněno následné připojení. Jiný způsob nakládání s FVE představují varianty, kdy část členů založí spolek nebo uzavřou smlouvu o společnosti. V tomto případě půjde ale o výjimky, v praxi převažuje varianta, kdy se na FVE podílí celé SVJ.

 

Stavaři z PSG slaví sté výročí!

Píše se rok 1924. Ve francouzském Chamonix se konají vůbec první zimní olympijské hry, Karel Čapek vydává román Krakatit a Tomáš Baťa ve svém rostoucím obuvnickém impériu zakládá ve Zlíně stavební oddělení. A právě až sem sahají kořeny významné české stavební skupiny PSG, která tak v letošním roce slaví 100. výročí.

 

Inzerce

 

Inovace jako protipól nedostatku personálu a tlaku na produktivitu

Tlak na produktivitu a nedostatek zdravotnického personálu jsou problémy, s nimiž bojuje většina tuzemských nemocnic. O to více začala v posledních letech nemocniční zařízení investovat do inovací. Moderní řešení v oblasti prevence infekcí či nemocniční hygieny totiž významně přispívají k jejich vyšší efektivitě a kvalitě. Příkladem za všechny je Nemocnice AGEL Nový Jičín, která obdržela ocenění HARTMANN Innovation Award.

 

Generativní AI vyzkoušela jen pětina Čechů

„Vzhledem k nedávnému nasazení těchto nástrojů, z nichž top čtyřka byla spuštěna teprve od listopadu 2022, je 35% informovanost úspěchem. Před rokem by šlo o malé jednotky procent. Znalosti o generativní umělé inteligenci však v Česku mají spíše muži a osoby mladšího věku, což odpovídá tendencím, které v technologickém průmyslu existují již delší dobu. Snad se tento nepoměr postupně zlepší,“ říká expert na telekomunikaci Deloitte Jan Kudlák.

 

Umělá inteligence ve sportu

Umělá inteligence (AI) se stává součástí všedních dní a využití jejích technologií ve světě sportu není výjimkou. Největší roli zatím hraje ve sportu vrcholovém. V posledních letech se tak stala pomocníkem v oblastech jako jsou tréninkové metody, hodnocení výkonu sportovců, zapojení fanoušků nebo asistentem rozhodčích.

 

E-sport se profesionalizuje, herní právo je na vzestupu

Profesionální hraní počítačových her, dnes již obvykle označované za profi gaming nebo e-sport, zažívá v posledních letech raketový vzestup. Částečně trend těží i z pandemie, která zásadně pomohla dostat e-sportové turnaje do mainstreamového povědomí. Přestože starší generace mohou nad hraním her stále kroutit hlavou, mnoho lidí zjišťuje, že e-sport už dnes dospěl do takové fáze, kdy může představovat stabilní kariéru na plný úvazek. Objevuje se proto čím dál více profesionálních hráčů, kteří spolu soupeří napříč hrami všech žánrů.

 

Inzerce

 

Bez kvalitních dat je krátká i AI

Generativní umělá inteligence se brzy stala užitečným nástrojem, který má potenciál kompletně změnit fungování mnoha byznysových odvětví, uvádí pro Innovation Roman Kučera, ředitel pro umělou inteligenci česko-kanadské společnosti Ataccama, která vyvíjí světově úspěšnou platformu Ataccama ONE pro pokročilou správu a řízení podnikových dat. AI má rozhodně obří potenciál, ale má to jeden háček – potřebuje opravdu kvalitní data. A tady řada firem narazila.

 

Jak na investice do private equity

Pokud máte dostatečný kapitál a chcete jej výhodně zúročit a diverzifikovat, může to být příležitost vsadit na private equity fondy. Ačkoli patří mezi méně likvidní formy investic, mohou přinést lepší výsledky než přímé obchodování na burze či investování do akciových podílových fondů. Proto jejich obliba ve světovém i českém měřítku roste.

 

Přispět na charitu? Ano, ale spolehlivě a transparentně!

Za tímto účelem automobilka Peugeot spojila své síly se společností Captain Cause, jež se zaměřuje na pomoc organizacím se sociálním a environmentálním dopadem po celém světě. Společně pak budou oba partneři podporovat vzdělávací a environmentální cíle, které jsou značce Peugeot blízké.

 
 

A 11 s.r.o., IČ 27120805

Redakce:
Jana Chuchvalcová, [email protected]

Inzerce:
Pavel Horský, [email protected]

Tento e-mail byl odeslán na adresu #e-mail#

PRO ODHLÁŠENÍ ODBĚRU KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ >>>