Mezi aktuálními trendy vyniká jeden, který si získal oblibu firem i veřejnosti. Akumulátorový pohon se stále více prosazuje napříč různými segmenty.
Třeba baterie do elektroaut by do roku 2025 měly podle odhadu Goldman Sachs zlevnit o 40 % oproti úrovni z roku 2022. Důvodem je prudký pokles cen kovů využívaných při jejich produkci a technologický pokrok, který zefektivňuje výrobu a zlepšuje parametry baterií. Zlevnění baterií urychlí další růst elektromobility. Už v horizontu dvou let by návratnost investice do dražšího elektropohonu oproti spalovacímu motoru měla poklesnout na tři roky. V roce 2029 by pak cena elektropohonu měla být téměř stejná jako cena spalovacího motoru.
Akumulátorový pohon se také stále více prosazuje mezi stroji k úpravě zahrad, k opravám v domácnosti i úklidu. Lidé i firmy si ho vybírají stále častěji z důvodů ekologie, flexibility a tichého, úsporného provozu.
Bez baterií se již neobejdeme ani v moderních budovách, které využívají alternativní zdroje energie. Domy a kancelářské budovy stále častěji využívají akumulace energie, a to jak tepla, chladu, tak energie elektrické. Tu si pak často budova sama vyrábí. Přestože tato vyrobená energie není schopna většinou zcela pokrýt spotřebu budovy, objevují se zde dobré důvody pro instalaci zásobníků.
Bateriový pohon se začíná pomalu prosazovat i v zemědělství. Tam se často nelze vyhnout práci v krytých či uzavřených prostorách, kde pak elektrický nakladač chrání zdraví řidiče i hospodářských zvířat. Další výhodou je, že jak u soukromých zemědělců a chovatelů, tak u zemědělských podniků také odpadá zajišťování a skladování pohonných hmot, což představuje další snížení ekologické zátěže.
Také internet věcí počítá s budoucností, kde jsou všechny fyzické objekty propojeny a vyměňují si data s jinými zařízeními a systémy přes internet. Spolehlivost takových zařízení zajistí právě baterie. A pak robotizace, budoucí roboti budou stále mobilnější a mobilita vyžaduje baterie.
Text redakce, foto Shutterstock